Три лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера попладне на регионалниот пат Прилеп-Крушево, кај местото викано „Босја бара“. Несреќата ...
сите 7 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден беа регистрирани 628 случаи со Ковид-19 од 2236 тестирања и 15 починати пациенти од кои седум од Скопје. Исто така регистрирани беа ...
сите 174 | | | веќе видена

По 18-ти пат младите ќе дискутираат за своите визии за регионот. Конференцијата „Европски вредности за иднината на Југоисточна Европа“ ќе се одржува хибридно, ...
| | веќе видена

Македонија и македонскиот народ имаат неколку значајни и особено важни датуми во поновата историја. Почнувајќи од 1893 на денешен ден, па продолжувајќи преку ...
| | веќе видена

Во однос на организирање внатрепартиски избори, СДСМ веќе има искуство со минатите локални избори за избор на кандидати во Крушево и Охрид, истакна вечерва ...
сите 2 | | | веќе видена

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2688 тестирања, а регистрирани се 641 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-325, ...
| | веќе видена

Која храна е автнтична за секој македонски град? Блогот macedoniacuisine на англиски јазик ги класифицираше најпознатите македонски јадења по градови. Битола ...
| | веќе видена

Играчите во јуниорска конкуренција за прв пат имаа можност да се натпреваруваат во ваков формат на натпреварување во рамките на македонските пинг понг лига ...
сите 2 | | | веќе видена

И по 117 години од Илинденското востание, сѐ уште не се знае каде се крие знамето на Главниот штаб на Битолскиот револуционерен округ, кого го сочинувале Даме ...
| | веќе видена